Хірурги освоюють нові методи кардіостимуляції

Щоб серце билося в такт. Новий метод фізіологічної кардіостимуляції вивчають цими днями в операційній лікарі кардіохірурги. За допомогою такої операції вони можуть змусити серцевий м’яз працювати без додаткових стимулів, як це і має бути у здорової людини.

Кардіостимуляція може значно знизити ризик ускладнень, пов’язаних із нерегулярним серцевим ритмом, таких як непритомність, інсульт, серцева недостатність і раптова серцева смерть. Вона допомагає підтримувати стабільний серцевий ритм і покращує якість життя пацієнтів із брадікардією (уповільненим серцевим ритмом) або іншими порушеннями ритму. Завдяки цьому пацієнти можуть краще переносити фізичні навантаження і знижувати ризик виникнення серйозних серцевих подій.

Установка кардіостимулятора — одна з найпоширеніших малоінвазивних операцій, які в медичному центрі «Медікал Плаза» виконують щодня, і не по одному разу. Сьогодні в операційній жваво і хвилююче: лікарі переймають досвід колег, вивчаючи метод, так званої, фізіологічної стимуляції серця. Зазвичай електрод до серцевого м’яза підводять через верхівку правого шлуночка. За новою ж методикою «моторчик» заходить у серце через ліву ніжку пучка Гіса, тобто з протилежного боку. Відмінність кардинальна, кажуть аритмологи. Такий підхід допомагає поліпшити ефект від електрокардіостимуляції.

Завідувач відділення хірургічного лікування порушень ритму серця: «Ми повинні поставити електрод у таке місце, яке імітуватиме максимально фізіологічне скорочення серця. Це, найімовірніше, позбавить потенційних проблем, на тлі частого вмикання кардіостимулятора. Тобто, буде створюватися більш фізіологічна стимуляція, яка натякає на свій власний ритм».

Головний аритмолог: «Щоб імпульс, який наноситься, поширювався правильним шляхом, своїми провідними шляхами. Відповідно, серцевий м’яз буде скорочуватися правильно, і не буде якоїсь диссинхронії між правим і лівим шлуночком».

Простіше кажучи, після такої операції серце пацієнта, який страждав від порушень ритму серця, б’ється як у здорового немовляти. Лікарі медичного центру «Медікал Плаза» кажуть, що вже не перший рік виконують такі операції своїм пацієнтам і бачать суттєві результати.

Серцево-судинний хірург відділення аритмології: «Частина пацієнтів, які спостерігалися з вираженою серцевою недостатністю, показують дуже хороші результати. Частина пацієнтів, у яких ця серцева недостатність ще не розвинулася, але могла розвинутися через неадекватну стимуляцію, вона не з’являється. Тобто, пацієнти почуваються задовільно, і цей стан у них зберігається, серцева недостатність не прогресує».

Для лікарів же методика фізіологічної кардіостимуляції суттєво відрізняється від звичайної технології встановлення електрода.

«Для хірурга це досить складно. Тобто, нам потрібно знайти в серці певну точку, в яку потрібно поставити цей електрод. Встановити його в це місце, зафіксувати і побачити, що параметри стимуляції і детекції адекватні», — розповідає серцево-судинний хірург.

За рік у стінах медичного центру імплантують понад 450 кардіостимуляторів. Цього року понад 200 пацієнтів уже пройшли подібну операцію. Лікування новим методом фізіологічної кардіостимуляції показано пацієнтам із різними видами аритмії — це і синдром слабкості синусового вузла, і, наприклад, різні порушення скорочення серцевого м’яза.