Особливості лікування ПТСР: які методи вважаються найбільш ефективними

Багато життєві ситуації можуть викликати у людини сильні переживання, які відбиваються на його психіці. Це можуть бути отримані травми, потрапляння в різні критичні ситуації, смерть близьких людей. Будь-які шокуючі події можуть викликати посттравматичний стресовий розлад.

Поняття

Абревіатурою ПТСР позначають зміна психічного стан людини під дією зовнішніх факторів. Вони можуть стосуватися безпосереднього самої людини, наприклад сексуальне або будь-який інший вид насильства, отримання серйозних травм або виникнення важких захворювань. Також це буває пов’язано з рідними і близькими людьми, або середовищем проживання людини, наприклад, початком військових дій, банкрутством або іншими подібними подіями.

Розлад викликає цілий ряд проявляються ефектів в житті людини:

  1. Поява нав’язливих спогадів, тривожних снів, які викликають тремтіння в кінцівках, зайву пітливість, прискорене дихання, або навпаки – загальмованість, озноб.
  2. Підвищення збудливості нервової системи, коли прості звуки або події можуть стати тригерами спогадів, і приводити людину в стан переляку, іноді викликати панічний страх.
  3. У людини може виникнути втрата пам’яті пов’язана з цими подіями.
  4. ПТСР сприяє розвитку різноманітних фобій.
  5. Також виникає емоційна нестабільність, змінюється поведінка, звички.

Лікування

Процес проводиться за допомогою двох способів:

  1. Використання фармакологічних засобів і препаратів, перш за все антидепресантів. Вони можуть застосовуватися курсами, коли потрібно прибрати разовий напад. Якщо ПТСР має хронічний характер, то лікар може прописати регулярний прийом.
  2. Проведення сеансів психотерапії, де розбираються причини з’явився стресового розладу, вивчаються прояви і вибираються методики позбавлення від подібних явищ.
  3. Можуть використовуватися два цих методу в поєднанні один з одним.

Важливим засобом є профілактика, коли з’ясовуються основні тригери, що викликають прояви ПТСР, і людина намагається не стикатися з ними в своєму повсякденному житті. Це дозволяє знизити гостроту проявів розладів, і прискорити дію фармакологічних препаратів і сеансів психотерапевта.

Лікування проводиться після обов’язкової консультації у лікаря-фахівця, проведення точної діагностики та вироблення курсу з урахуванням стану пацієнта. Також лікуванню допомагають техніки релаксації, позбавлення від шкідливих звичок.