Спірографія: дослідження функції зовнішнього дихання

Спірометрією називається метод дослідження, за допомогою якого можливе визначення стану основної функції дихальної системи — функції зовнішнього дихання. За допомогою спірометрії лікар може визначити об’єми легень і швидкості повітряного потоку, розрахувати співвідношення цих параметрів, зіставити отримані результати з належними значеннями, які розраховують індивідуально, залежно від статі, віку, ваги та зросту обстежуваної людини. Спірометрія призначається з метою діагностики або виключення низки захворювань дихальної системи. Крім того, за допомогою повторних досліджень в одного й того самого пацієнта зі встановленим діагнозом дихальної патології можна визначити особливості перебігу захворювання, достатність і ефективність призначених лікувальних заходів.

Спірографія — це та ж спірометрія з графічним зображенням отриманих результатів, на підставі яких лікар може отримати додаткову важливу інформацію. Такий метод діагностики можна зробити в клініці «JMC», докладніше за посиланням: https://jmc.org.ua/ru/spirografiya.

Для діагностики окремих патологій дихальної системи спірометрію і спірографію можна виконати з проведенням різних проб, наприклад: спірографія з бронхолітиком, спірометрія з фізичним навантаженням. У цьому разі дослідження проводять двічі — початково і через певний час після проведення тесту, отримані результати лікар порівнює між собою.

Як буде проводитися дослідження?

Що необхідно буде виконувати під час проведення дослідження:

 1. Повідомте лікарю Вашу вагу і зріст (якщо Ви не знаєте точних параметрів, Вам буде проведено зважування і вимірювання зросту), які будуть внесені в програму спірографа.
 2. Вам буде проведено короткий інструктаж щодо необхідних дій і правильності їх виконання.
 3. Лікар запропонує Вам надіти на ніс спеціальну прищіпку, щоб унеможливити дихання через ніс.
 4. Вам буде надано спеціальний мундштук, з’єднаний зі спірометром, через який потрібно буде дихати.
 5. Вам потрібно буде щільно обхопити мундштук губами (якщо обхвату мундштука або виконанню дихальних маневрів перешкоджатиме знімний зубний протез, його потрібно буде вийняти з ротової порожнини) і виконувати команди лікаря, що стосуються Вашого дихання. Як правило, це 2 — 3 спокійних дихальних цикли «вдих-видих», після чого без паузи виконують максимально повний вдих, потім одразу ж — різкий, швидкий, максимально повний видих («видути майже все повітря з легень») з подальшим спокійним диханням.
 6. Як мінімум, проводиться 3 вимірювання. Наприкінці кожного вимірювання розбираються допущені неточності для подальшої їхньої корекції.
 7. Якщо проводиться спірографія з бронхолітиком, після закінчення першої серії вимірювань Вам буде проведено інгаляцію лікарського засобу через спеціальне пристосування («спейсер»). Це не потребуватиме від Вас спеціальних навичок.
 8. Через 15 — 30 хвилин після інгаляції буде повторно проведено спірографію.
 9. Лікар опрацює отримані результати і надасть Вам основні показники Вашої функції зовнішнього дихання, графік дослідження і висновок на паперовому носії.

Зверніть увагу, щоб отримати найбільш достовірні відомості під час проведення спірографії, необхідне дотримання таких умов:

 1. Одяг, у якому Ви перебуватимете під час дослідження, не повинен стягувати грудну клітку та живіт.
 2. Рекомендується утриматися від їжі або пити напоїв, які можуть впливати на функцію дихання перед тестом. Наприклад, кава, чай або інші напої, які містять кофеїн, можуть викликати розширення бронхів і впливати на результати.
 3. Повідомте лікаря, який проводить дослідження, про наявність знімних зубних протезів, а також захворювань і станів, що перешкоджають щільному обхвату мундштука спірометра.
 4. Якщо ви курите, слід утриматися від куріння перед тестом. Нікотин може впливати на функцію легень, що може призвести до неточних результатів.
 5. Перед тестом слід уникати значних фізичних навантажень, оскільки вони можуть впливати на вашу дихальну функцію.
 6. Уточніть діючі речовини, що входять до лікарських засобів, які Ви застосовуєте. Перед дослідженням не застосовуйте препарати, які містять лікарські речовини, здатні впливати на результати спірографії:
 • антигіпертензивні препарати;
 • бронхолітики короткої дії;
 • препарати, що містять бронхолітики тривалої дії.

Якщо Ви не можете скасувати лікарські засоби, перед проведенням дослідження повідомте лікарю назви препаратів, і за який час до майбутнього дослідження Ви їх приймали.

Загалом, важливо уточнити всі докладні інструкції у вашого лікаря або фахівця перед проведенням спірографії, оскільки вони можуть варіюватися в залежності від конкретної ситуації та медичного стану пацієнта.